CEZAEVİNDEN EMEKLİLİK | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

CEZAEVİNDEN EMEKLİLİK

CEZAEVİNDEN EMEKLİLİK

Cezaevinden emeklilik! Cezaevinde kalanlar kendileri veya vasileri aracılığı ile isteğe bağlı BAĞ-KUR ödeyebilirler. Örneğin: 1963 doğumlu 23 yıl 8 ay memuriyeti varken hapse giren 4 yıldır hapiste olan bir tanıdığınız, 1986 yılında memur olmuş ise 49 yaşından sonra olmak kaydı ile 25 yıllık hizmetle Emekli Sandığından memur sıfatı ile emekli olur. İkramiyesini emekli olunca alırsınız ve aylığı 1350 lira ikramiyesi 50 bin lira olacaktır.

İsteğe Bağlı BAĞ-KUR’ lu Olsun

Önce tanıdığınız kişiyi isteğe bağlı BAĞ-KUR’ lu yapın daha sonra askerliği ödenmemiş ise askerliğini ödeyin. Ardından 25 yılı tamamlayacak kadar isteğe bağlı BAĞ-KUR’ u ödemeye devam edin. 25 yılı tamamlayınca eski adı ile Emekli Sandığı’na yeni adıyla  SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Dairesi Başkanlığına açıktan emeklilik dilekçesi vereceksiniz. Gerek isteğe bağlı başvuru gerekse açıktan emeklilik başvuru dilekçelerini www.sgk.gov.tr adresinden bulabilirsiniz. Memuriyet, askerlik ve isteğe bağlı BAĞ-KUR toplamında 25 yılı (9000 günü) tamamlayınca isteğe bağlı BAĞ-KUR’dan çıkış dilekçesini verin. Fazla süre ödemeniz size bir şey kazandırmayacaktır.

Ödeme Rakamınız Emekli Aylığını Etkilemeyecek

İsteğe bağlı BAĞ-KUR ödeyen kişiler her ay ödedikleri rakamı kendileri belirlerler. Ödemeyi belirleyecek rakam en az asgari ücret (1071) ve en fazla da asgari ücretin 6.5 katı olan 6961.5 TL arasındadır. Bunun arasında hangi rakamı tercih ederseniz edin aylık ödeme tutarı bunun %32’sidir. Örneğin asgari ücreti seçerseniz 1071*0.32=342.72 TL aylık prim ödersiniz. İsteğe bağlı BAĞ-KUR ödemesini 3.5 yıldan az prim ödediğiniz durumda tanıdığınız kişi memuriyetten yani Emekli Sandığından emekli olacaktır. BAĞ-KUR’a ister düşük ister yüksek ücret ödeyin Emekli Sandığından alacağı maaş değişmeyecektir. Bu yüzden en düşükten (342.72) ödemeniz tavsiye edilir. Tanıdığınız kişi, BAĞ-KUR prim ödeme süresi içinde vefat ederse, bu sefer Emekli Sandığından değil, son prim ödediği BAĞ-KUR’ dan maaş bağlanacağı için ve BAĞ-KUR’a ödenen rakamlardan maaş bağlanacağından prim ödeme rakamı önemlidir. Yani tanıdığınız ölmezse Emekli Sandığından, ölürse BAĞ-KUR’dan emekli aylığı bağlanacaktır.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


80