DEVLETTEN MUHTAÇ YAŞLILARA KESİNTİSİZ AYLIK | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

DEVLETTEN MUHTAÇ YAŞLILARA KESİNTİSİZ AYLIK

DEVLETTEN MUHTAÇ YAŞLILARA KESİNTİSİZ AYLIK

Devletten muhtaç yaşlılara kesintisiz aylık müjdesi! Hükümet 40 bin bakıma muhtaç yaşlı ve engelliye aylık harçlık uygulamasını başlatacak. Meclis Başkanlığına sunulan torba yasada özel bakım merkezleri, sosyal hizmet kuruluşları ve evde bakılmakta olan yaşlı ve engelliler için her ay kesintisiz aylık ödenmesi bekleniyor. Bu uygulama ile istismara engel olunmak isteniyor. Maddi geliri ve bakacak kimsesi olmadığı için bakım merkezlerinde kalan yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın giderlerini karşılamayı amaç edinmişlerdir. Ayrıca uygulama yaşlı ve engellilerin kaldıkları merkezler tarafından maddi açıdan istismar edilmesini önlemeyi de amaçlamakta.

Gazi Çocuğuna Kolej Uygulaması

Yasada gazi çocuklarının kolejlerde ücretsiz eğitim görmesini sağlayacak bir düzenlemede mevcut. Tüm özel eğitim kurumları ücretsiz öğrenci kontenjanının en az üçte ikisini harp ve vazife sayılanların ilk ve ortaokul çağındaki kimsesiz çocukları kapsaması bekleniyor. Ayrıca yetiştirme yurtlarında kalan çocuklarında kamu da istihdam edilmesi ile ilgili madde de torba yasa içerisinde.

40 Bin Kişi Yararlanacak

Tasarı yasalaştığı takdirde merkezlerde kalan 40 bin engelli ve yaşlı vatandaşa her ay kesintisiz maaş verilecek. SGK’dan düzenli olarak aylık alanlar ile zorunlu olarak sigortalı işte çalışanlar bu uygulama dışında kalacak.

Aylık Ne Kadar Olacak?

Miktar 1620 rakamının memur aylık katsayı ile çarpımı sonucunda elde edilen tutarı geçmeyecek şekilde belirlenecek. Miktarı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı belirleyecek.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


68