GSS AF | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

GSS AF

GSS AF

Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

Genel Sağlık Sigortası Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı gibi kurumlara üye olmayan kişiler için oluşturulmuş bir sistemdir. 18 yaşını doldurmuş ailedeki her birey Genel Sağlık Sigortası kapsamından yararlanabilir. Bunun için başvuru yapmaları yeterlidir. Başvuru sonrasından bu bireyler Genel Sağlık Sigortası’nın her sağlık kapsamından istedikleri gibi yararlanabileceklerdir. Ayrıca başvuru sonrasında bir gelir tespiti yapılacaktır. Bu gelir tespitine göre de Genel Sağlık Sigortası için ödeyeceğiniz prim belirlenir. Diğer sağlık kuruluşlarında olduğu gibi primlerinizi ödemediğiniz taktirde aldığınız sağlık hizmetleri aksayacaktır.

Şimdi size aşağıdaki başlıkta Genel Sağlık Sigortası’na ödemediğiniz primleri affı hakkında bilgi vereceğiz. GSS af ile çıkan haberleri merak ediyorsanız aşağıdaki başlığı okumanız yeterli olacaktır.

GSS AF Nedir ?

Ülkemizde 2012 ayının Ocak ayından itibaren herhangi bir sağlık kuruluşuna üye olmayanlar için Genel Sağlık Sigortası adında bir sitem oluşturulmuştur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 18 yaşını dolduran, öğrenci olmayan ailedeki her birey bu sistemden yararlanabilir. Bu uygulama ile ülkemizde yaklaşık olarak 12 milyon kişi bu sisteme dahil olmuştur. Bunların 8 milyonunun primlerini devlet tarafında ödenmektedir. 4 milyon kişinin de kendi primlerini ödemediği saptanmıştır.

Yazımızda belirttiğimiz üzere Aralık ayında Yasa Tasarısı’na konacak GSS af uygulaması ile devlet primlerini ödemeyen vatandaşların borçlarını silecektir. Devlet, bu af ile 8 milyar olan alacağından vazgeçmiştir. Bu uygulama ile prim borcu olduğu için bu Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanamayan kişiler tekrar bu hizmetlerden yararlanabilecektir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


80