KAYIT DIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRANLARIN BAŞI DERTTE | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

KAYITDIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRANLARIN BAŞI DERTTE!

KAYITDIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRANLARIN BAŞI DERTTE!

Kayıt dışı işçi çalıştıranların başı dertte! Kayıt dışı işçi çalıştırma ülkemizde de önemli bir sorundur. Bu sorunu çözümü için birçok plan yapılıp önlemler alınmaktadır. Genelde uygulanan cezalar para cezası şeklindedir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası

Sigortasız işçi çalıştırdığı işveren tarafından beyan edilirse sigortasız işçi çalıştıran işverenden her bir sigortasız işçi için bir asgari ücret ceza parası alınmaktadır. Örnek verecek olursak 3 işçisini işe başlama tarihinden 3 gün sonra sigortaya bildiren işveren üç asgari ücret miktarı para ödeyecektir. Ancak sigortasız işçi çalıştırma SGK müfettiş, mahkeme kararları gibi idareler tarafından tespit edilmesi durumunda bir kişi için iki asgari ücret miktarı kadar ceza kesilecektir.

Sigorta Ücretlerini Eksik Bildirme Cezası

Bu cezanın uygulanabilirliği 4 açıdan gerçekleşmektedir. Eğer ki;

  1. İlk kez asıl belge ile kuruma bildirilme yapılırsa asgari ücretin 1/5 i kadar ceza kesilecektir.
  2. Eksik bildirilmiş olan gün ve kazançlara yönelik sigortalısı ile ek belge ile başvuran işverene ise her bir işçi için asgari ücretin 1/8 i kadar ceza kesilecektir.
  3. Ayda 30 günden az bildirilen sigortalılarla ilgili işveren tarafından sunulan belgelerin kabul edilmemesi halinde asgari ücretin yarısı kadar ceza kesilecektir.
  4. Belgenin mahkeme kararı ile SGK denetmenleri ya da kamu idarelerinin denetim görevlileri tarafından yapılan tespitler sonucunda istenilmesi durumunda asgari ücretin iki katı kadar ceza kesilecektir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


68