ÖZEL HASTANELERİ ZORLAYAN YASA | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

ÖZEL HASTANELERİ ZORLAYAN YASA

ÖZEL HASTANELERİ ZORLAYAN YASA

Ülkemizde SGK anlaşması ile sayıları hızla artan özel sektöründe içinde bulunduğu hastaneler, yapılan yeni planlamalarla kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Özel hastaneleri zorlayan yasa bu sıralar gündemde. 2008 yılından beri özel hastane açma izni verilmemektedir. Ancak yapılacak yeni yönetmeliğe göre belirli kapasitelerde çalışmayan hastanelerinde kapatılacağı söyleniyor. Yapılacak yönetmeliğe göre, en az 100 yatağı bulunan ayrıca 3 KVC uzmanı ve 2 kardiyoloji uzmanı bulunan özel hastaneler KVC merkezi açabilecek. Fakat 250’den az anjiyo yapılmayacak. Bu rakamların altında kalan kuruluşlar ilk yıl uyarılacak eğer ki arttırılmazsa ikinci yıl KVC merkezi kapatılacak. Yine en az 100 yatak kapasitesi bulunan kadrosunda bir radyasyon onkoloji uzmanı ve bir tane de tıbbi onkoloji uzmanı bulunan özel hastaneler radyoterapi merkezi açabilme hakkına sahiptirler. Ancak yıllık 250 vaka sayısına ulaşamayan merkezler ikinci yıl kapatılacaktır.

Yatak Artışı İle İlgili Yönetmelik

Hazırlanan yönetmelik taslağına göre son altı ay içerisindeki yataklardaki doluluk oranı %85, yıllık doluluk oranı %80, iki yıllık yatak doluluk oranı %70 üzerinde olur ise yatak sayısındaki artışa izin verilecek. Bu oran %50 altında kalır ise yatak artışına izin verilmeyecek.

Nakillerde Planlamada

Organ nakillerinin yapıldığı merkezlerde planlama kapsamın alındı. Fakat eğitim ve araştırma, üniversite ve askeri hastaneler planlamadan muaf tutulacak. Bir yıl içinde üçten az kalp nakili yapılan merkezler kapatılabilecek. Ayrıca bir yıl içerisinde hiç akciğer nakli yapmamış merkezler uyarılacak, ikinci yıl kapatılabilecek. Böbrek nakillerinde yılda 10 vakanın altına düşülmeyecek, düşüldüğü takdirde ilk uyarılacak ikinci yıl kapatılabilecek.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


83