SGK AFFI | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

SGK AFFI

SGK AFFI

SGK Affı Nedir?

SGK affı ülkemizde sağlık harcamalarını çok yüksek miktarlara çıkmasından ötürü ve birçok insanın prim borcu olduğundan sigortasından yararlanamaması ve bu yüzden yakınlarının sigortasından yararlanmasından dolayı bu durumun önüne geçilebilmesi için bir af getirildi. BAĞ-KUR ve GSS borcu olanlara SGK affı ile birlikte büyük bir fırsat sunulmuş oldu. Normal şartlarda BAĞ-KUR’da 60 gün ve üzerinde prim borcu bulunan kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanamıyordu. Sağlık hizmetlerinden faydalanamayan kişiler anne, baba, eş gibi yakınlarının üzerinden hastaneye gidebiliyordu.

Sosyal Güvenlik Kurumu da çeşitli sebeplerden dolayı SSK, BAĞ-KUR ya da GSS borcu bulunanlara af çıkardı. SGK affı sayesinde borcu olan kişiler borçlarını daha uygun bir şekilde ödemek için yapılandırabilirler.

SGK affı BAĞ-KUR kapsamında anapara üzerinde herhangi bir indirim olmamaktadır. Sadece gecikme faizleri ve gecikme zamları silinmektedir. Bu durumda faiz ve borcun %75’i silinmektedir. Bu şekilde hesaplanan borca %5 faiz uygulanarak 18-36 ay vade sağlanmaktadır. SGK affı GSS kapsamında ise sigortalı vatandaşlar gelir testine gireceklerdir. Eğer gelirleri asgari ücretin 1/3’nden az ise GSS primleri devlet tarafından tahsil edilecektir. Geçmiş borçları da silinecektir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


80