SGK ASKERLİK BORÇLANMASI | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

SGK ASKERLİK BORÇLANMASI

SGK ASKERLİK BORÇLANMASI

Sigortalı olarak çalışan kişinin işe ara verip askere gitmesi sonucu sigortası askerlik süresi boyunca kesintiye uğramış olacaktır. Bu sebeple de kişinin askerden dönmesinin ardından askerde geçen sürenin kişi tarafından ödenmesi SGK askerlik borçlanması olarak adlandırılmaktadır. Eğer kişi askere gitmeden önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışıyorsa SGK askerlik borçlanmasını ödediği takdirde bu prim gün sayısına etki etmektedir. Bu, emeklilik yaşını doldurmuş ama eksik primi olan vatandaşlar için bir avantajdır. Çünkü bu şekilde kişiler eksik primlerini ödeyip emekli olabilmektedirler. Eğer ki kişi askere gitmeden önce herhangi bir sigortalı işte çalışmamış ise SGK askerlik borçlanmasını ödediği takdirde sigorta başlangıç tarihi yine öne çekilmektedir. Örneğin: Sigorta başlangıç tarihi 1 Ocak olan bir kişinin SGK askerlik borçlanmasını ödediği takdirde sigortası 1 Temmuz tarihinde başlamış sayılır.

SGK Askerlik Borçlanmasının Süresi Ne Kadar ?

Kişi isterse askerlik süresinin tümünü isterse bir kısmını borçlanabilmektedir. Ayrıca sadece askere gitmeden sigortalı işte çalışanlar için değil, askere gitmeden önce sigortalı olmayıp askerden döndüğünde sigortalı bir işe başlayanlarda SGK askerlik borçlanması yapabilmektedir.

SGK Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

İlk olarak yapmanız gereken Sosyal Güvenlik İl müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Merkezi ve ilgili yerlerden alabileceğiniz askerlik borçlanma belgesini doldurup bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine onaylatmaktır. Daha sonra onaylatmış olduğunuz bu belgeyi Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne verip gerekli askerlik borçlanması ücretini yatırdıktan sonra gerekli işlemler yapılacaktır. SGK askerlik borçlanmasına başvuran kişiler ücretlerini ilk 6 ay içerisinde ödemeleri gerekmektedir aksi halde prim sayılarında bir değişiklik olmayacaktır.

SGK Askerlik Borçlanması İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  1. SGK askerlik borçlanmasına başvurmak için askerlik yapmadan önce sigorta başlangıcınızın bulunması gerekmez.
  2. Askerlik görevini yapmayanlar ve herhangi bir sebeple askerden muaf tutulanlar bu sistemden yaralanamazlar.
  3. SGK askerlik borçlanması gün sayısına göre vergiden indirim sağlar.
  4. Başvuru yapmadan önce lütfen iyi araştırın ve size kolaylık sağlıyorsa başvurunuzu gerçekleştirin.
  5. Son olarak ücretin tebliğ edilme tarihinden itibaren 6 ay içinde borcunuzu ödeyiniz. Aksi takdirde borçlanma süreleri hizmetten sayılmayacaktır ve emeklilik için prim günü yerine geçmeyecektir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


80