SGK BORÇ ÖDEME | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

SGK BORÇ ÖDEME

SGK BORÇ ÖDEME

SGK borç ödeme işleminiz, sigortalı olarak çalışmakta olduğunuz kurumdan, işvereniz tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Eğer herhengi bir kurumda çalışmadan emekli olmak istiyorsanız isteğe bağlı sigortalı olma imkanına sahipsiniz. Bu durumda SGK borç ödeme işlemini kendinizin yapması gerekmektedir.

SGK borç ödemesinin işverenler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun belirlemiş olduğu tarihe kadar ödemekle yükümlüdür. Ödenecek olan bu borçlar sigortalı olarak çalışmakta olan bireyin maaşları üzerinden hesaplama işlemi yapılmaktadır. İşverenler ise kendisine ait olan bu borç miktarlarını belirlenen miktarın üzerine eklemesiyle birlikte çalışanların prim miktarlarını ücretlerinden kesmelidirler.

Bir diğer önemli nokta ise, kamu kuruluşlarının, çalışmakta olan kamu görevlilerinin SGK borç ödeme işlemlerinin ilgili kanuna uyarak hesaplanmasıdır. SGK borç ödemelerini çalışmakta olan bireylerin maaşlarından kesip kamu kuruluşlarına ait borç tutarlarını da üzerine ekledikten sonra işverenlere verilmiş olan sürenin sonuna kadar bu SSK borç ödeme işlemlerini yapmakla yükümlüdürler. Açıklayacak olursak, kamuda çalışan kişilerin maaşlarını 1 Ocak ve 31 Ocak tarihleri arasında almışlar ise SGK borç ödeme işlemlerinin 15 Şubat’ta yapılması gerekmektedir. Eğer işverenler bu SGK borç ödemesini zamanında yapmadıklarında, geçecek olan her ay için gecikme zammını da ödemek zorundadırlar. İşverenler SSK borç ödemesi işleminde uygulanan faizde bile, borçları ödemiyor ise, işverenler hakkında idari işlem başlatılacaktır.

SGK Borç Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK borç ödeme işleminizi, Sosyal Güvenlik Kurumun bizler için sağlamış olduğu online hizmetler sayesinde, internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SSK borç ödeme işleminizi gerçekleştirmek için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekranda SGK borç ödeme işleminiz için ilgili butonu tıklayınız. Bu ekran üzerinden aynı zamanda geçmiş dönem makbuz bilgilerinizi de öğrenebilirsiniz. Tıklama işleminizden sonra, bağlı olduğunuz kuruma göre ‘Sorgu türü, Sorgu tipi’ kısmının seçimlerini yapınız. Sicil numaranızı giriniz. Güvenlik kodunu doğru bir şekilde girdikten sonra, ‘Borç Sorgula’ butonuyla birlikte SGK borç ödeme işleminizi güvenilir ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Borç Ödeme İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


80