SGK DOĞUM BORÇLANMASI | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

SGK DOĞUM BORÇLANMASI

SGK DOĞUM BORÇLANMASI

SGK doğum borçlanmasını erkeklerin yıllardır yaptığı askerlik borçlanmasına benzetebiliriz. SGK doğum borçlanması ile kadın sigortalılar doğumdan önceki ve sonraki kaybettiği zamanları, borçlanma ile ödemesini gerçekleştirerek emeklilik tarihini öne çekebilir. Ancak  her doğum yapan sigortalı kadın SGK doğum borçlanması yapamaz ve her doğum borçlanması yapan kadın da emeklilik tarihini öne çekemez. Kimler SSK doğum borçlanması yapabilir sorusunun cevabını yazımızın devamında açıklamaya çalışacağız.

SGK Doğum Borçlanmasını Kimler Yapabilir?

SGK doğum borçlanması yapabilmek için gerekli şartlardan ilki 8 Eylül 1999 yılından önce sigortalı olmaktır. Bu tarihten sonra sigorta girişi yapılmış kadınların SGK doğum borçlanması  yapma hakları yoktur. Bu koşulu yerine getiren sigortalı kadın için SGK doğum borçlanması yapabilmenin ikinci koşulu ise doğum yapılan tarihin sigorta giriş tarihinden sonra olması gerekmektedir. Sigorta giriş tarihinden önce doğum yapan kadının sigortalılık süresinden bir kayıp yaşamayacağı için doğum borçlanması yapma hakkı gereksiz olurdu. Üçüncü koşul doğumu gerçekleşen kadının doğum borçlanması yapabilmesi için doğumu gerçekleşen çocuğun SGK doğum borçlanması yapılacak tarihte hayatta olmasıdır. Eğer çocuk doğumdan bir süre sonra vefat emiş ise vefat ettiği tarihe kadar SGK doğum borçlanması yapılabilmektedir. Dördüncü koşul ise doğum yapan sigortalı kadın için daha önceden bir borçlanma ile prim yatırılmaması gerekmektedir.

SGK Doğum Borçlanması ile Emekli Olma İlişkisi

SGK Doğum  borçlanması yapan kadın sigortalı her çocuğu için iki yıl borçlanma yapabilmektedir. Ancak bu çocuk sayısı günümüzde iki çocuk ile sınırlıdır. Yani SGK doğum borçlanması yapan kadın sigortalı toplamda dört yıl SGK doğum borçlanması yapma hakkına sahiptir. Bu da dört yıl erken emeklilik demektir. Yeni hazırlanan yasa tasarısıyla önümüzdeki günlerde üç çocuk için borçlanma yapılabilecek. Bu da SGK doğum borçlanması yapan kadın sigortalı için altı yıl erken emeklilik anlamına gelmektedir. Ancak her yapılan doğum borçlanması dört yıl erken emeklilik hakkı tanımaz. Erken emeklilik hakkının kimlere tanındığını öğrenmek için yazımızı okumaya devam etmeniz yeterlidir.

SGK Doğum Borçlanması ile Kimler Erken Emekli Olabilir?

SGK doğum borçlanması yaparak emekli olmak için ödenen prim gün sayısı eksiğini tamamlayan  ve yaş koşullarını yerine getiren sigortalı kadınlar için erken emeklilik anlamına gelecektir. Yaş haddinden emekli olmayı bekleyen ancak prim ödeme gün sayısı emekliliğe yeten kadın sigortalılar için  doğum borçlanması yapmanın daha yüksek bir primle emekli olmak dışında bir etkisi yoktur. Yani emekli olmak için yaşının dolmasını bekleyen sigortalı kadınların doğum borçlanması yapması ile birlikte emekli olmalarını hızlandırabilecek bir durum söz konusu değildir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


68