SGK DOĞUM İZNİ | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

SGK DOĞUM İZNİ

SGK DOĞUM İZNİ

Doğum İzni Ne Kadardır?

SSK’lı ve devlet memuru olan hamile kadınlar 8 haftası önce 8 haftası doğumdan sonra olmak üzere 16 hafta SGK doğum izni kullanabilmektedir. Kadın eğer ki doğum öncesi sağlıklı ise 8 haftalık SGK doğum iznini doğum sonrasına aktarabilmektedir. Böylece doğum izni doğum sonrasında 16 hafta olmaktadır. Kadın eğer ki çoğul gebelik yaşıyor ise SGK doğum iznine 4 hafta daha eklenir yani doğum öncesi 10 doğum sonrası 10 hafta olmak üzere toplamda 20 haftadır.

Doğumun geç olması doğum sonrası izinden düşülmemektedir. Kadının SGK doğum iznini kullanabilmesi için hamile ve doğumuna 8 hafta kaldığına dair rapor alması gerekmektedir. Sağlık kurumundan alınan bu rapor iş yerine iletildiğinde kadın SGK doğum iznini kullanabilir hale gelir. Yine 8 haftayı doğum sonrasına aktarabilmesi için doktordan sağlıklı olduğuna dair rapor almalıdır. Babalar için olan SGK doğum izni ise doğumdan sonra 10 gün ile sınırlandırılmıştır.

Süt İzni Ne Kadardır?

 

Kadın işçilere ayrıca 1 yaşına kadar çocuklarını emzirmeleri için günde 1,5 saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatlerde olacağını çalışan kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır. Ayrıca doğum yapan memur 2 yıla kadar aylıksız izin kullanabilmektedir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


80