SGK MESLEK KODLARI | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

SGK MESLEK KODLARI

SGK MESLEK KODLARI

Taban ücret uygulaması ile çeşitli ayrımlar ortaya çıkmıştır. Taban ücret uygulamasındaki bu ayrımlar SGK meslek kodları sayesinde belirlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu her meslek için farklı meslek kodları belirlemiştir. SSK meslek kodlarının E-Bildirge üzerinde kullanılması mecburi kılınmıştır. E-Bildirge üzerinde çalışanlarınızın SGK meslek kodlarının bulunmasına dikkat ediniz. SGK meslek kodları E-Bildirge de sigortalı bilgilerinin yanında kullanılması mecburidir ve sistem meslek kodları olmadan çalışmamaktadır.

SGK meslek kodları ile meslek grupları için belirlenmiş asgari ücretler ve primleri düşük ücretle ödenen mesleklerin tespiti yapılacaktır. Bu tespitten sonra SGK, düşük ücret ödenen kişilerin neden maaşlarının düşük yatırıldığının analizini yapıp, yaptığı analiz sonucunda işyerlerini kayıt dışılık yönünden riskli işyeri konumundan ek prim tahakkuku ve idari para cezası uygulanıp uygulanmayacağını kararlaştıracaktır.

SGK meslek kodlarının kullanılmasındaki genel amaç kayıtta bulunan mesleklerin, düşük ücret üzerinden ödenen primlerin ve kayıt dışı işlemlerin önlenmesidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


80