SGK PRİM AFFI | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

SGK PRİM AFFI

SGK PRİM AFFI

Yeni yasa tasarısı olarak çıkan SGK prim affı kapsamında, gerek çalışma hayatını, gerek sigortalı çalışan vatandaşlarımızı, gerekse sosyal güvenlik alanında birçok değişikliğe neden olmaktadır. SGK prim affı ile ilgili birçok koşul ve yükümlülükler mevcuttur. SGK prim affı ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK Prim Affı Koşulları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na BAĞ-KUR’lu diğer bir adıyla 4B’li vatandaşlarımızın, prim borcu bulunması sebebiyle ve ayrıca Genel Sağlık Sigortası, GSS prim borcu bulunan bireylerin SGK prim affı için çıkarılmış olan yasada hakları mevcuttur.

SGK affı BAĞ-KUR’lu olan bireylerin, bunun öncesinde var olan prim borçlarının yapılandırılmasıyla taksitlendirilmiş olan ve 2 yıldan fazla prim borcu olan bireyleri içine almaktadır. Açıklayacak olursak, 2 yıldan daha az prim borcu bulunan işverenler SGK prim affından yararlanamayacaklardır. SGK prim affı tasarısı yürürlüğe girecek olursa, vatandaşlarımıza 3 ay gibi bir süre tanınacak ve SGK affından yararlanmak isteyen bireylere borçlarını yeniden ödeme yada taksitlendirerek ödeme imkan verilecektir.

Bu koşullarda bireyler SGK prim affına başvuruda bulunurlar ise, 2 yıldan sonraki mevcut borçları silinecektir. Ayrıca, silinmiş olan borçlarından dolayı, başlatılmış olan icra işlemi ise durdurulacaktır.

SGK prim affından önce 6111 sayılı Kanun kapsamında birçok vatandaşımız BAĞ-KUR prim borçlarına yapılandırma yaptırmıştır anca yaşanmış olan aksamalar ve borç ödeme durumlarının gecikmesinden dolayı, SGK affı içerisinde ödemeleri gerekmektedir.

SGK prim affı dolayısıyla silinmiş olan BAĞ-KUR prim borçlarının, emeklilik durumunda hizmet hesabına dahiliyet konusu ise prim borçlarını ödememiş olan işverenlerin hesabına eklenmemektedir.

SGK prim affı yasasının yürürlüğe girmesinden sonra ise GSS prim borcu olan bireylerin gecikme zamları da silinecektir. SGK tarafından uyarılmış olmalarına rağmen hala GSS gelir tespiti yaptırmamış kişilere 2 aylık gibi bir zamanda tanınmıştır. Bu GSS gelir tespiti sonucunuza göre belirlenecek prim borcunuzu, bir yıllık taksitler halinde ödemenizde mümkündür.

GSS prim borcu bulunan birçok vatandaşımız, bu sebepten dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır. SGK prim affı sayesinde ise,  borç faizleri silinecek olan ve GSS prim borçları taksitlendirilecek olan vatandaşlarımızın, GSS sistemine yeniden giriş yapmış gibi sayılarak  borçlarını yeniden ödemeye başlayabileceklerdir. Bu kişiler SGK prim affı kapsamında borçlarını ödemeyi sürdükleri sürece, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olabileceklerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


78