SSK AFFI | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

SSK AFFI

SSK AFFI

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında hizmet ve sağlık imkanlarından yararlanabilmemiz için belirli miktarda prim ödememiz gerekmektedir. SSK affı ile birlikte, prim borçlarını ödemeyen vatandaşlarımız için, torba yasası dediğimiz kanun ile prim borçlarının ödenmesi hakkında kolaylıklar sağlanmıştır. Bu yazımızda sizlere SSK prim affı kapsamında yer alan konular hakkında bilgiler vereceğiz.

SSK Affından Yararlanabilme Koşulları Nelerdir?

SSK affından yararlanabilmeniz için öncelikle gelir testini yaptırmanız gerekmektedir. SSK prim affı torba yasası kapsamında, bireylerin kanun çıkmasını 6 ay takiben gelir testine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Ayrıca, SSK affı yasasına göre yapılan test sonucunda, hanehalkı gelirinin kişi başına düşen payı 3’te 1’inden az olmsı durumunda ise tüm borcu silinecektir. Bu durumda borcu silinen bireylerin, Sosyal Güvenlik Kurumundaki tüm hizmetleri kullanması da mümkün olacaktır. Eğer yapılmış olan gelir testinde bu ücretin üstünde ise, SSK prim affı kapsamında kişilerin gelirlerine göre prim borçları yeniden hesaplanacaktır. Böylece yüksek miktarlarda sahip olunan prim borçlarının ödenmesinden kurtulanacaktır. Ayrıca SSK affı kapsamında prim borçlarınız için taksitlendirme imkanı da sunulmaktadır.

SSK affı içerisinde prim borçları taksitlendirilmiş olmasına rağmen ödemelerini gerçekleştirmeyen vatandaşlarımızın bu durumu vergi dairelerince SSK’ya bildirilecektir. Bu durumdan ötürü SSK affı haklarını ve bu kapsamda kazanmış oldukları imkanları kaybedeceklerdir. Ayrıca ödemiş oldukları tutarlar SSK affı cezası içerisinde tekrardan borçlarına eklenecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


82