SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA | SGK | SSK | Emeklilik | Sorgulama | Hizmet Dökümü

SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA

SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA

Bu yazımızda sizlere SSK kıdem tazminatı hesaplama işleminizi nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. SSK kıdem tazminatı, sigortalı olarak çalışmakta olduğunuz iş yerinizden ayrılmanız durumunda, iş kanunları kapsamında işveren tarafından size ödemekle yükümlü olduğu bir tazminattır. Ancak kişi kendi isteğiyle ayrılmış olduğu işten, SSK kıdem tazminatı almaya hak kazanamamaktadır. SSK kıdem tazminatı hesaplama işleminizi ise yazımızın devamında verecek olduğumuz bilgiler doğrultusunda kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama İşlemini Nedir?

Çalışmakta olan bireyin, işe başlangıcından itibaren vermiş olduğu hizmetler kapsamında her geçen tam bir yıl için, işveren tarafından çalışanına 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti miktarı kadar SSK kıdem tazminatı ödemesi yapması gerekmektedir. Bir yılın üzerindeki zamanlarda ise aynı oran üzerinden ödemeleri gerçekleştirilir. Giydirilmiş brüt ücret ise, çalışana her ay verilmekte olan maaşına, yol, yemek, prim, ikramiye gibi maddi masrafların eklenmesiyle elde edilen bir ücrettir.

SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemi kapsamında sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. SSK kıdem tazminatı hesaplama işleminiz içinse bazı koşullar vardır.

SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

Çalışmakta olan kişi ücretini, çalışmış olduğu süre zarfı içerisinde alıyorsa yani aylık, haftalık, günlük ücretler gibi, SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemi , için son 30 günlük çalışma göz önüne alınmaktadır. Bunun yanı sıra yıllık tutarlarda dikkate alınmaktadır. Bireyin çalışmış olduğu süreden arta kalan süreler hesaplanır. Almış olduğu son ücret üzerinden 365’e bölünmesiyle birlikte günlük ücret bilgisine ulaşılır. SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemi için işçinin günlük ücretiyle, hesaplanmış olan arta kalan süre çarpılarak önceki ücrete eklenmektedir. Böylece SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Çalışmakta olan birey, eğer parça başına ücret alıyor ise SSK kıdem tazminatı hesaplama işlemi farklılık göstermektedir. Bu kapsamda bireyin son bir yıl içerisinde almış olduğu ücretler, yıl içerisindeki hizmet vermiş olduğu gün sayısına bölünür. Buna ek olarak, hizmet verme süreci içerinde zam almış olan birey, zam alma tarihinden itibaren alış olduğu ücretin, bu süre içindeki çalışmış olduğu gün sayısına bölünmesiye günlük ücret hesaplaması yapılır. Bu işlemlerden sonra SSK kıdem tazminatı hesaplama yapılmış olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


82